TRYB JASNY/CIEMNY

"Heksagon szczęścia" - Fryderyk Karzełek

Kolejna pozycja leci do działu "Recenzje książek"! Dzisiaj przygotowałam dla Was recenzję książki o szczęściu. Trochę zagadnień z działu rozwoju osobistego, motywacji i szeroko pojętego "coachingu". 6 obszarów z naszego życia opisane w jednej książce. Sprawdźcie koniecznie!

"Heksagon szczęścia" to książka autorstwa Fryderyka Karzełek - przedsiębiorcy i trenera rozwoju osobistego, przywództwa czy komunikacji.

Liczba stron: 328
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Helion S. A. - wydawnictwo OnePress [klik]

Spis treści obejmuje:
  • Drogi Czytelniku!
  • Prolog
  • Logos. Koło Fortuny
  • Księga I. Zdrowie
  • Księga II. Praca
  • Księga III Finanse
  • Księga IV Relacje
  • Księga V Czas dla siebie
  • Księga VI Rozwój osobisty
  • Epilog
Okładka książki nawiązuje do samego tytułu - widnieje na niej heksagon pełen ilustracji, które nawiązują do treści książki, a właściwie rozdziałów w postaci ksiąg I-VI. W samej książce brak koloru, jest biało-czarna.

Autor rozpoczął książkę ciekawym trickiem - poprosił czytelnika o obliczenie ile czasu zajmie mu przeczytanie całej książki (u mnie wyszło około 4 h). Autor zachęca nas także do czytania swojej książki całkowicie inaczej niż w większości przypadków - książkę "Heksagon szczęścia" mamy czytać w dowolny sposób, nie od deski do deski, a na chybił trafił w dowolnej chwili. W książce znajdziemy mnóstwo cytatów słynnych osób, naukowców, myślicieli. Książka jest również pełna "zadań" dla czytelnika - autor prosi nas o analizę, wymienianie priorytetów i różnych epitetów opisujących przeróżne zagadnienia.
W Księdze I autor dotyka wielu zagadnień zdrowia - od definicji zdrowia, po refleksje nad zdrowiem, metody leczenia Hipokratesa, sen czy zalety posiadania zwierzątka. W tym rozdziale również czekają nas zadania: np. wymienienie sytuacji, gdy nie odczuwamy głodu, ale jednak sięgamy po jedzenie. 

Nie do końca jednak podoba mi się kontrowersyjne podejście do planu żywienia proponowane przez autora. Brak w nim rozsądku. Autor proponuje, aby w poniedziałek nie jeść nic, we wtorek jeść owoce, w środę kasze i warzywa, w czwartek wciąż wegańsko, w piątek i sobotę wegetariańsko, a w niedzielę - wszystko co wpadnie w ręce - dosłownie tak napisał sam autor, co uważam za delikatnie mówiąc niemądre zachowanie, którego nie warto polecać (mam na myśli ogromne ryzyko wielu niedoborów witamin, mikroelementów i przede wszystkim białka). W tej części znajdziemy również zagadnienia postu, autofagii. Autor jest obecnie na diecie ketogennej - taką adnotację znajdziemy w tym rozdziale. 

Kolejna, II Księga opowiada o pracy, sensu pracy. Autor przytacza wiele historii przedsiębiorców i firm. W tym rozdziale dowiemy się dlaczego Nokia odniosła sukces, jak zaplanować własną karierę czy jak zachować równowagę między życiem, a pracą. Także w tej części czeka nas wiele zadań do wykonania.

Część III to finanse. Autor opowiada nam jakie są etapy zarabiania, skąd pozyskać źródła pieniędzy, jak przejść 10 kroków do stabilności finansowej czy jak skutecznie spisywać i wykorzystywać własne pomysły. W tej części znajdują się również kwestie inwestowania. Księga II zawiera ogrom ciekawostek takie jak np. informacja o tym, że bydło to najstarsza forma pieniędzy.

Księga IV to relacje - tutaj znajdziemy informację o tym jak poznać swoją rolę w życiu, jak określić własne zdolności. Autor opowie nam również o przyjaźni oraz profilach ludzkich. Dowiemy się również, dlaczego nie warto uparcie stać przy swoim za każdym razem. W tej części również znajdują się cytaty i zadania do wykonania. Autor przytacza nam nawet bajkę Krasickiego!

Księga V to czas dla siebie. Autor tłumaczy nam jak ważne jest hobby i własne zainteresowania oraz dlaczego czas dla siebie to tak niedoceniany element życia. W tej części czeka nas analiza całego dnia oraz wiele pytań dotyczących zagadnień czasu wolnego i pracy

Ostatnia część Księga VI to rozwój osobisty. Tutaj spróbujemy zrozumieć rolę nawyków, spróbujemy znaleźć sens istnienia i poznać absurdy rozwoju osobistego. W tej części czeka nas długa ankieta pełna pytań np. jak wiele czasu poświęcamy czytaniu. Znajdziemy tutaj również listę pt. "13 nawyków ludzi sukcesu" do których autor zaliczył np. życzliwość i samoocenę oraz asertywność.

Podsumowując: Książkę oceniam bardzo pozytywnie. Na pewno skorzystam z rady autora i będę do niej zerkać - na chybił trafił, nie od deski do deski. 

Minusy: Minus za dość radykalne podejście do proponowanego czytelnikowi modelu żywienia.

Plusy: Ciekawie "zbudowana" książka. Uwielbiam cytaty - za co wielki plus, bo było ich (w całej książce) ogrom. Plus za "zadania" dla czytelników, które zmuszają do myślenia i refleksji.

Moja ocena: 9/10 

Miłej lektury!

Jeśli zechcesz - możesz mnie także wesprzeć przez Patronite tutaj [klik].

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

W sklepie FoodForce czeka na Ciebie kod na 12% na hasło: reva12

Komentarze

Polecane posty

instagram @keto__reva