TRYB JASNY/CIEMNY

"100 pytań do ketozy - Mateusz Ostręga

Dziś na blogu pojawią się dwie nowości! Jedną z nich jest recenzja książki Mateusza Ostręgi - dietetyka na diecie ketogennej. Krótko mówiąc? Pierwsza książka keto, którą polecam w pełni nawet dla początkujących! Zapraszam na recenzję :)

"100 pytań do ketozy" to książka autorstwa Mateusza Ostręgi - dietetyka praktykującego dietę ketogenną, autora wielu materiałów i publikacji internetowych. 

Liczba stron: 385
Rok wydania: 2021
Wydawca: Keto Centrum (klik)


Książka ma rozkład nietypowy w tego typu pozycjach - składa się w całości z pytań oraz odpowiedzi na nie. 

Jest podzielona na V części:
  • Część I Fundamenty
  • Część II Interesujące pytania i zagadnienia
  • Część III Ważne pytania i zagadnienia
  • Część IV Sport, aktywność i dbanie o ciało
  • Część VDieta ketogenna i jej wpływ na Twoje zdrowie

Był to dla mnie nietypowy układ choć czytałam dużo różnorakich pozycji w życiu. Ale był interesujący. Nie wiem czy każdemu będzie odpowiadał, ale z pewnością ułatwia nawigację (zajrzyj do spisu i poszukaj zagadnienia, które Cię interesuje i tyle!) i sprawia, że nie trzeba czytać książki od deski do deski, a wystarczy zaglądać do niej i wyszukiwać interesujące nas fragmenty.

Wydaje mi się, że Mateusz nie zapomniał o prawie niczym, co powinno się znaleźć w takiej książce. Książka jest naprawdę świetnym zbiorem, a raczej podsumowaniem diety i życia osoby, która stosuje ją od lat i nie odnosi się tylko do teorii, ale przede wszystkim praktyki. 

 

Podsumowując: Krótko: szczerze polecam powyższą pozycję! 

Minusy: W pytaniu dotyczącym przeciwwskazań autor raczej rozwiewa mity niż rzeczywiście przestrzega przed pewnymi sytuacjami, gdzie stosowanie keto (głównie mowa o keto na własną rękę) może być naprawdę ryzykowne (a jest tych przeciwwskazań naprawdę sporo), a w kilku miejscach mam inne zdanie np. w treści dotyczącej pracy na zmiany - tutaj zabrakło mi kilku ostrzegawczych dodatkowych zdań o tym, aby nie stosować diety w wersji bardzo niskowęglowodanowej, bo w wersji adaptacyjnej (30g węglowodanów) dieta keto nie nadaje się w pracy na nocki absolutnie (przynajmniej moim zdaniem nawet miesiąc takiego żywienia jest ryzykowny i po prostu szkoda popełnić taki błąd). Ale są to raczej 3-4 miejsca, gdzie mam inne zdanie - poza tym ze wszystkim się zgadzam:)

Plusy: Lubię minimalizm - okładka jest świetna. Książka nie jest przeładowana, czyta się ją przyjemnie i szybko. Język jest raczej potoczny, więc nie sprawia trudności. Zawiera mnóstwo rad, wskazówek i porządnej, ale łatwej do przyswojenia treści. Sprawdzi się szczególnie dla osób początkujących, a także dla tych (a właściwie szczególnie dla tych), którzy już coś wiedzą, ale chcą w pełni uporządkować wiedzę. Układ pytań i odpowiedzi pozwala zajrzeć do spisu treści i sięgnąć do konkretnej odpowiedzi, co z pewnością ułatwia czytelnikowi przyswojenie wiedzy. W pewnym sensie czytanie tej książki wygląda jak czytanie bloga (wpisuję w wyszukiwarkę - czyli odpowiednik spisu treści i klikam - czyli odczytuję stronę i mam) - wpis pt. "O jakiej porze zjeść ostatni posiłek?" - ok, zaglądam do spisu treści i mam - strona 105. Ogromne plusy za mnóstwo ostrzeżeń przed stosowaniem bez głowy pewnych rozwiązań typu np. Omad, if, brak śniadań. Jak zawsze u mnie naukowa strona jest doceniana, więc plus za podlinkowane badania naukowe.

Moja ocena: 10-/10  

Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

W sklepie FoodForce czeka na Ciebie kod na 12% na hasło: reva12

Komentarze

Polecane posty

instagram @keto__reva