TRYB JASNY/CIEMNY

Wysoki cholesterol, LDL i wysokie trójglicerydy po kilku miesiącach keto. Co robisz źle?

Czy ktoś z Was zanotował wzrost cholesterolu i poziomu LDL po kilku miesiącach stosowania diety ketogennej? Dziś wpis specjalnie dla Was! 

Dlaczego niektórzy z Was notują skok cholesterolu i trójglicerydów po kilku początkach diety ketogennej? 

Czym jest cholesterol?
Cholesterol to potoczna nazwa 5-cholesteno-3beta-olu. Cholesterol z punktu widzenia chemii to alkohol steroidowy. W organizmie ludzkim występuje w osoczu krwi i tkankach - w dwóch postaciach: zestryfikowanej kwasami tłuszczowymi oraz w postaci wolnej (Użarowska i in., 2018).

Jakie funkcje pełni cholesterol?
Cholesterol jest transportowany przez lipoproteiny (popularne HDL i LDL). Gdy trafia do docelowych komórek zostaje wprowadzony do nich. Główna funkcja cholesterolu to regulowanie płynności błon komórkowych. Cholesterol jest prekursorem hormonów steroidowych, może też przyczyniać się do rozwoju stanów patologicznych. Cholesterol jest też niezbędny do produkcji witaminy D  (Użarowska i in., 2018).

Jak produkowany jest cholesterol?
Cholesterol jest dostarczany wraz z pokarmem oraz produkowany w organizmie ludzkim (Użarowska i in., 2018)

Czym jest LDL i HDL?
LDL i HDL to lipoproteiny, kuliste struktury, które są odpowiedzialne za transport cząsteczek cholesterolu. LDL i HDL to nie formy cholesterolu potocznie nazwane "dobry i zły cholesterol", ich nazwa pochodzi od ich funkcji, nadmiar LDL nie jest pożądany, ma związek z powstawaniem zmian miażdżycowych. LDL i HDL to transportery (Stryer i in., 2019).

Obecne normy laboratoryjne (oficjalne, akademickie)
 • Cholesterol - około 150 do maksymalnie 190 mg/dl
 • LDL - poniżej 115 mg/dl
 • HDL - najlepiej powyżej 35-40 mg/dl
 • Trójglicerydy - około 35 do maksymalnie 150 mg/dl
*Nie interpretujemy nigdy wyników oddzielnie! Można mieć prawidłowe wyniki LDL, HDL i TG, a podniesiony cholesterol i to nie jest (zazwyczaj) powód do ogromnej paniki.

Dlaczego na diecie ketogennej może wzrosnąć poziom cholesterolu, TG i LDL?
Głównym powodem wzrostu poziomu cholesterolu, LDL i trójglicerydów na diecie ketogennej po kilku miesiącach jej stosowania są problemy z prawidłowym bilansowaniem diety oraz po prostu - niewiedza. Dieta ketogenna jest tak niesłusznie przedstawiana w mediach, że nic dziwnego, że każdy kto wchodzi na keto stawia na talerzu boczki, sery, śmietany, karkówki czy golonki - do tego pije kawę z olejem kokosowym każdego dnia. Warzyw? Niemal wcale. Ryb, olejów roślinnych - raczej też nie znajdziemy u osoby, która źle bilansuje dietę ketogenną. U osób, które prawidłowo bilansują dietę i stosują styl warzywno - rybno - jajeczny nie obserwuje się żadnych negatywnych zmian w lipidogramie! Wręcz przeciwnie!

Jak obniżyć poziom cholesterolu, trójglicerydów i LDL?
 • Zmniejsz spożycie tłuszczów nasyconych! Ketoza to nie tylko boczek, karkówka, smalec. Niech bazą Twojej diety nie będą kiełbasy, pasztety, boczki, ogrom produktów mlecznych takich jak śmietana, tłuste sery, a także olej kokosowy. Zamiast tego postaw na ryby, także chude mięsa, jaja i orzechy! Nabiał stosuj jako dodatek do diety - a nie bazę, a kawę kuloodporną pij rzadziej.
 • Zwiększ spożycie kwasów tłuszczowych nienasyconych! Stosuj: tłoczoną na zimno oliwę, oleje roślinne takie jak olej z wiesiołka, czarnuszki, awokado, rokitnika, pestek dyni. Stosuj je na zimno, np. do zup, sałatek czy polewania warzyw.
 • Jedz orzechy! Pamiętaj jednak, że orzechy ziemne to nie orzechy - tych unikaj.
 • Unikaj cukru! Jeśli jesteś na diecie ketogennej to prawdopodobnie już go wyeliminowałeś, ale pamiętaj, żeby absolutnie nie skakać z diety na dietę - raz wchodzisz na keto, raz wracasz do cukru. W takiej sytuacji wzrost LDL, cholesterolu i trójglicerydów murowany!
 • Nie pij tak dużo alkoholu! Na wysoki poziom trójglicerydów ma również wpływ duża ilość alkoholu, szczególnie piwa. 
 • Pozbądź się z diety tłuszczów trans! Fastfoody, produkty gotowe i produkty przetworzone, smażone chipsy, smażone orzechy, pieczenie z mąki migdałowej, obróbka termiczna na oleju rzepakowym - tego nie stosuj.
 • Utrzymaj prawidłową masę ciała/dąż do prawidłowej masy ciała! Nadmierna masa ciała ma związek z nadmierną produkcją cząsteczek LDL.
 • Wprowadź regularną aktywność!
 • Nie pal tytoniu!
 • Unikaj stresu!
 • Jedz warzywa! Badania pokazują, że fitosterole pomagają obniżyć poziom cholesterolu, ponieważ prawdopodobnie hamują jego wchłanianie. Znajdziesz je w: warzywach, owocach, orzechach, oliwie, oleju sezamowym. Dzięki zwiększonemu spożyciu warzyw zwiększysz też spożycie błonnika, który także ma związek z cholesterolem i jego dystrybucją w organizmie ludzkim.
 • Pamiętaj o witaminach i minerałach! Wyrównaj ewentualne niedobory. Antyoksydantny w diecie są niezwykle ważne, dlatego jedz warzywa pełne witaminy E, C i prowitaminy A.
PODSUMOWANIE: I jak okazuje się znów - to od nas zależy jak wyglądają wyniki naszych badań! Nie zwalajmy winy na dietę, gdy źle ją stosujemy!

 Literatura:

 • Maria Użarowska, Magdalena Surman, Marcelina Janik, DWIE TWARZE CHOLESTEROLU: ZNACZENIE FIZJOLOGICZNE I UDZIAŁ W PATOGENEZIE WYBRANYCH SCHORZEŃ, Kosmos, 2018, 67, 2, 375-390.
 • Stryer i in., Biochemia, PWN, 2019.
 • DARIUSZ WŁODAREK MECHANIZM DZIAŁANIA FITOSTEROLI W OBNIŻANIU POZIOMU CHOLESTEROLU LDL WE KRWI, ROCZN. PZH 2007, 58, NR 1, 47-51
 • Dobra dieta na zły cholesterol, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej. http://www.wiml.waw.pl/obrazy/doc/2017/npz-cholesterol.pdf


Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

W sklepie FoodForce czeka na Ciebie kod na 12% na hasło: reva12

Komentarze

 1. W swiecie holistycznych lekarzy normalny cholesteral jest 200-250. To nie cholesterol daje nam problemy ale inflamation -zapalenie i na to trzeba zwracac uwage.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego podałam normy oficjalne, ale analiza nie jest dla 1 parametru tylko dla całego lipidogramu :)

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. No tak. Ja mam inny problem. Lekarz wciskał mi statyny, mimo, że wg norm miałem dobry poziom cholesterolu. Brałem może tydzień, ale źle się po nich czułem, do tego poczytałem co to jest i jakie są skutki uboczne.
  Odpuściłem.
  Teraz mam dietę keto i trochę boję się o właśnie cholesterol. Dlatego codziennie jem avokado, ryby, olej z oliwek i same oliwki. Tłustych mięs raczej unikam. Zobaczę za miesiąc jak sobie badania zrobię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam poziom cholesterolu nijak ma się do oceny zdrowia - trzeba patrzeć na cały lipidogram :)

   Jeśli reszta jest ok i tylko cholesterol lekko podniesiony to wg najnowszych badań naukowych - to nawet dobrze! Oczywiście warto zasięgnąć rady lekarza mimo wszystko. Najlepiej takiego z otwartą głową.

   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 3. Mi po trzech miesiącach keto wzrósł cholesterol, ale spadły TGL do 105. Już się cieszyłam ;) Po kolejnych dwóch miesiącach nieco spadł cholesterol, za to TGL wzrosły do 155!!! A miałam nadzieję, ze zeszły poniżej 100. I bądź tu człowieku mądry... a kawy kulo nie piję, skwarek nie jadam... jest mi bliżej do keto śródziemnomorskiego, choć nie jest to na 100%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko powiedzieć co mogło spowodować taką zmianę najpierw w dół, a potem w górę. Czy wszystkie badania hormonalne są ok? Czy coś się zmieniło w życiu?

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. A skąd wys cholesterol u dziecka na niskowegl diecie. Je warzywa, kiszonki, nie je nabialu ani boczków . Jedynie do czego mogę się przyczepić to kabanosy i parówki 100%mięsa. Ale. Które dziecko nie je parowek🙈 TG HDL nisko w normie. Ruchu też dużo

  OdpowiedzUsuń
 5. LMHR się zdarza chyba częściej niż się wydaje.

  Orzechy - są osoby dla których garść co kilka dni to za dużo (wiem, bo jako jedna z tych osób z musu rozpoznałem temat).
  Cukier, piwo, produkty mleczne, smażone chipsy itp. - to mówiąc delikatnie ma mało wspólnego z keto. Przynajmniej nigdy nie były. Może jak dietetycy zdecydowali się "przykolegować" to przynieśli ze sobą ;-)

  A skąd ta niechęć do boczku i karkówki? I sugestia by iść w chude mięso zamiast tłustego?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

instagram @keto__reva