TRYB JASNY/CIEMNY

Czy nabiał krowi jest dla nas jak narkotyk? Dlaczego nie możemy go przestać jeść?

Mocny tytuł i mocny temat! Zajrzyjcie koniecznie do najnowszego wpisu na blogu :) Temat niezbyt popularny, a bardzo ciekawy i godny uwagi. A nauka zna odpowiedź! Krótki i treściwy wpis - taki jak lubicie!

Znacie doskonale moje podejście do żywienia: uważam, że w żadnej z diet nabiał krowi nie powinien stanowić bazy żywienia. Bez względu na to czy jest to dieta ketogenna, lowcarb, paleo czy zbilansowana. Na blogu znajdziecie już sporo wpisów na temat mleka. Dziś czas na kolejny!

Produkty mleczne (oczywiście w tym wpisie chodzi o nabiał krowi) są obecnie składnikiem wielu diet. Czasem bywają nawet główną częścią diety! Mleko i wyroby mleczne oczywiście mają cały pakiet wartości odżywczej: zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy, karotenoidy... Zawierają też hormony, immunoglobuliny, cytokiny, poliamidy, enzymy i fosfolipidy (Séverin, Wenshui, 2005). 

Badania naukowe pokazały, że np. białko serwatkowe ma wiele pożytecznych związków aktywnych biologiczne, które mają właściwości:
 • antyoksydacyjne
 • immunoaktywne
 • antywirusowe
 • antynowotworowe
 • antybakteryjne
Jednakże..... 
Białko posiada mnóstwo alergenów, związków słabo trawionych przez ludzi. A dziś pokażę Wam, że niestety istnieje kolejna ciemna strona mleka i nabiału krowiego.

Czy mleko krowi i nabiał krowi naprawdę uzależniają?

Jak powstają mleczne związki uzależniające?
TAK!! Istnieje proces zwany hydrolizą enzymatyczną - hydroliza enzymatyczna kazeiny mlecznej jednego typu może prowadzić do powstania peptydów. Główne peptydy to opioidy peptydowe, substancje, które mają działanie podobne do morfiny! Powstają także antagoniści tychże peptydów, inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę, kazoinofosfopeptydy transportujące jony metali i mikroelementów, peptydy mitogenne, przeciwbakteryjne oraz proteazy (Kania, Wrońska, 2014). 

Jak działają opioidy?
Łączą się ze swoimi receptorami w układzie nerwowym i przewodzie pokarmowym, mogą łagodzić ból, ale też... silnie uzależniać. Badania wykazały również, że powstająca w wyniku trawienia kazeiny mlecznej typu A1 - beta-kazomorfina-7 może wpływać na rozwój poważnych chorób u ludzi!!!!!

Zbadano, że beta-kazomorfina-7 może być (nie wszystko potwierdzono z udziałem ludzi) czynnikiem zwiększającym ryzyko:
 • choroby niedokrwiennej serca
 • miażdżycy tętnic
 • cukrzycy typu 1
 • zespołu nagłej śmierci niemowląt 
 • stanu zapalnego (wysoki poziom beta-kazomorfiny-7 u osób ze stanem zapalnym i wysokim poziomem limfocytów)
 • stany zapalne żołądkowo-jelitowe
 • zmniejszona szybkość reakcji poznawczych i opóźniona reakcja na bodźce (Radkowska, 2020)
Duże stężenie beta-kazomorfiny-7 analizuje się u dzieci z autyzmem!!!!! Bardzo często podkreśla się pozytywne efekty odstawienia nabiału u dzieci z autyzmem (Radkowska, 2020).

Podsumowanie: Wierzcie mi lub nie - ale chcę dla Was jak najlepiej. Prawda o mleku i przetworach mlecznych pochodzenia krowiego jest naprawdę brzydka! Czy osoba żyjąca zdrowo i świadomie dbająca o zdrowie powinna codziennie jeść nabiał? Według mnie zdecydowanie nie. Ale zdecydujcie sami jak zawsze.

Literatura:
1. S é v e r i n S., We n s h u i X. (2005). Milk biologically active components as nutraceuticals: Review. Critical Rev. Food Sci. Nutrit., 45 (7-8): 645–656.
2.Radkowska I., Rocz. Nauk. Zoot., T. 47, z. 2 (2020) 165–177 Identyfikacja i właściwości prozdrowotne mleka zawierającego β-kazeinę typu A2 
3. Kania B., Wrońska D., Peptydy mleka skutecznymi lekami w tłumieniu lęku i stresu u ludzi i zwierząt towarzyszących, Życie Weterynaryjne • 2014 • 89(11)

Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

W sklepie FoodForce czeka na Ciebie kod na 12% na hasło: reva12

Komentarze

Polecane posty

instagram @keto__reva