TRYB JASNY/CIEMNY

"Emocje zadbane i masz wyje**ne" - dr Katarzyna Czyż

Nowa recenzja! Jak obiecałam dziś dwie recenzje na blogu! Druga pozycja to pozycja dotycząca psychologii, sztuki radzenia sobie z emocjami.

"Emocje zadbane i masz wyje**ne" to książka autorstwa dr Katarzyny Czyż, psycholog i doktor nauk prawnych. 

Liczba stron: 196
Rok wydania: 2022
Wydawnictwo: Helion S. A. - wydawnictwo OnePress i Sensus [klik]

Spis treści obejmuje:
 • Wstęp
 • Rozdział 1 Jak to się zaczęło?
 • Rozdział 2. 7 kroków radzenia sobie z emocjami
  • Krok 1 Zrozum Emocje, to, co jest pod spodem
  • Krok 2 Zobacz emocje - jak widać je w Twoim ciele?
  • Krok 3 Dogadaj się ze swoimi emocjami
  • Krok 4 Poczuj emocje
  • Krok 5 Miej wyjebane, a czuć Ci będzie dane
  • Krok 6 Nakarm swoje emocje
  • Krok 7 Zaprzyjaźnij się ze swoimi emocjami
Na samym wstępnie autorka opisuje cały proces powstawania książki. Ze wstępu dowiemy się jak wyglądał proces wydawniczy oraz jakie perypetie przeszła okładka. Układ tekstu jest nieco inny niż większość książek. Tekst wydrukowano w formie dwóch kolumn. Muszę przyznać, że tak opracowaną książkę czyta się bardzo szybko i sprawnie.
Książka ma prosty język, nie przytłacza nas naukowym słownictwem. Jest bardzo lekka w odbiorze i przyjemnie się ją czyta. Znajdziemy w  niej wiele przykładów z życia wziętych, ale także naukowe źródła na dole stron. Zawsze cenię naukowe podejście, więc bardzo się cieszę, że tutaj pozycja nie została pozbawiona naukowego charakteru. 

Jedyne z czym nie do końca mogę się zgodzić to podejście dietetyczne. Owszem zgadzam się z tym, że możemy mieć przesadne podejście do tematu "fit". Jednak... Autorka zwraca uwagę na fakt, iż dieta ma dawać przyjemność. Twierdzi, że jeśli mamy ochotę coś zjeść to zjedzmy. Ale tak naprawdę główna rola żywienia to odżywienie naszego organizmu, a nie dostarczanie przyjemności i każdy z nas powinien mieć tego świadomość. Znane są nam przypadki, gdy przyjemność nad jedzeniem przeważa zdrowie (zaburzenia odżywiania). Myślę, że autorka powinna tutaj mocniej zaakcentować rolę żywienia wobec zdrowia człowieka skoro już mimochodem porusza ten temat.
Podoba mi się też to jak książka zachęca nas do pracy własnej, do przemyśleń i prowadzenia notatek. Można wymazać gumką odpowiedzi i raz jeszcze do niech wrócić, zapisać i raz jeszcze przeanalizować pewne sprawy. 

Podsumowując: Książka z pewnością jest warta uwagi. Szczególnie jeśli oczekujemy od psychologicznej pozycji lekkości i sprawności w czytaniu. Nie jest to łatwe, aby osiągnąć taki styl w tego typu dziedzinie nauki.  

Minusy: Jakoś nie pasują mi tutaj gdzieniegdzie wstawione emotikony ":)". Nie przemawia też do mnie tak ostra okładka, ale wiem, że to zabieg marketingowy. Książka ma przyciągać uwagę i z pewnością przyciąga. Nie do końca też zgadzam się z podejściem autorki dotyczącym diety. 

Plusy: Jak wspomniałam książka jest lekka w odbiorze. Ale jednocześnie zachęca czytelnika do pracy własnej. Na plus również zasługuje układ tekstu (naprawdę świetnie się taki styl czyta). 

Moja ocena: 9/10


Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

W sklepie FoodForce czeka na Ciebie kod na 12% na hasło: reva12Komentarze

Polecane posty

instagram @keto__reva