TRYB JASNY/CIEMNY

Fasolka z kolendrą (w zalewie bez octu na zimę)

Dostaliście kiedyś ode mnie przepis na zupkę z fasolką z zalewy przepis tutaj [klik]. Ale nie dostaliście przepisu jak ją przygotować! To nic, nadrabiam dziś :) Prosty przepis na fasolkę w zalewie z kwasku i solanki!

Przepis na 2 słoiki 1l i 2 słoiki 0,7l:
  • 1 kg fasolki szparagowej
Zalewa:
  • 2,5 l wrzątku
  • 2 łyżki soli himalajskiej lub kłodawskiej
  • pół łyżeczki kwasku cytrynowego*
  • do każdego słoika:
  • 1 liśc laurowy, 2 ziarenka ziela angielskiego, 3-4 ziarenka kolendry
*Na opakowaniu z kwaskiem cytrynowym znajdziemy: 1/4 łyżeczki kwasku na około 1 l zalewy i podobnych proporcji się trzymałam. Rok temu dałam więcej kwasku i był mocniej wyczuwalny, ale jeśli ktoś lub to można dać szczyptę więcej.

Fasolkę gotować w osolonym wrzątku przez około 5-6 minut.
Następnie odcedzić i umieścić w słoikach (dość luźno, nie upychać na siłę). W każdym słoiku umieścić liść laurowy, ziele angielskie i kolendrę. Do wrzątku wsypać sól i kwasek. Wymieszać. Zalać słoiki gorącą zalewą prawie do zgięcia.
Wytrzeć brzegi i zakręcić wieczko. W garnku ułożyć ściereczkę i wlać letnią wodę (nie może być gorąca, bo słoiki pękną). W wodzie umieścić słoiki (wody powinno być do 1/3 wysokości słoików). Postawić garnek na gazie. Pasteryzować na małym gazie około 25 minut od momentu zawrzenia wody. Następnie zostawić w garnku do całkowitego ostudzenia. Przechowywać w chłodnym miejscu np lodówce lub piwnicy.
Rok temu moje słoiki spokojnie stały do zimy, a fasolka była pyszna :) Z takiej fasolki można przygotować pyszną zupkę w zimie z przepisu tutaj [klik]. Można jej również użyć do mięsa, do sałatek czy jeść prosto ze słoika. Ma przyjemny, gazowany, cytrynowy aromat :)
Makro (100 g surowej fasolki): około 19 kcal
B: 1,4
T: 0,1
W: 2,1*

*Wartości na blogu zawsze podane są w gramach. 

Smacznego!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

Komentarze

Polecane posty

instagram @keto__reva