TRYB JASNY/CIEMNY

"Mądre mitochondria" - Lee Know

Poniedziałek z książką :) Dawno nie było prawda? Dziś na blogu prawdziwy mitochondrialny klasyk. Zapraszam do recenzji :)

Książka "Mądre mitochondria" to książka napisana przez licencjonowanego lekarza medycyny naturalnej dr Lee Know, który po ukończeniu Canadian College of Naturopathic  Medicine zajmował się suplementami i prowadził prywatną praktykę w Toronto. Obecnie zajmuje się rozwojem naukowym własnego przedsiębiorstwa. O autorze więcej można przeczytać choćby tutaj [klik].

Liczba stron: 331
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Książka podzielona jest na 3 rozdziały główne, Podziękowania, Słowniczek, Bibliografię, Ilustracje oraz O autorze:

  1. Rozdział I 
    • Moc. Początki i ewolucja mitochondriów w organizmie człowieka
  2. Część II
    • Ciemna strona mocy. Choroby związane z zaburzeniami czynności mitocondriów
  3. Część III
    1. Jak zadbać o moc. Wpływ żywienia i stylu życia na zdrowie mitochondriów
Podziękowania
Słowniczek
Bibliografia
Ilustracje
O autorze

Książka "Zmień wszystko co chcesz" to jedna z najpopularniejszych pozycji dotycząca mitochondriów. Książka stanowi świetny poradnik dla osób, które mają podstawy wiedzy o komórce i szukają informacji na temat naszych "fabryk energetycznych" - mitochondriów. W rozdziale pierwszym autor krótko rozprawia się z cytologią komórki, ewolucją, przypomina budowę i zasady działania mitochondriów, by następnie przejść do podstaw oddychania komórkowego. Przedstawia także teorie starzenia się komórek. W drugim rozdziale opowiada o bioenergetyce i wszelkich chorobach związanych z zaburzeniami funkconowania mitochondriów takich jak np. depresja, cukrzyca, choroby narządu wzroku, nowotwory i starzenie przedstawione jako choroba. W rozdziale trzecim można się dowiedzieć jak zadbać o mitochondria, wspomóc je oraz gospodarkę energetyczną. Znajdziemy w nim zagadnienia wielu bioskładników takich jak np. D-ryboza, Koenzym Q10, magnez czy żelazo, ale także informacje na temat treningu, masażu czy diety ketogennej w odniesieniu do mitochondriów. 

Podsumowując: Zdecydowanie polecam powyższą pozycję. Także osobom, które podobnie jak ja studiowały nauki bio (i poznały cały mechanizm komórkowy od mitochondriów przez budowę i oddychanie). Nawet jeśli tylko w formie przypomnienia. Warto :) 

Minusy: Jeśli szukacie pozycji naukowych - ilustrowanych - ta nią nie jest. Dla osób spoza branży nauk bio - momentami może wymagać chwili zatrzymania się i zrozumienia mechanizmów. Chociaż może to plus? :) 

Plusy: Książka jest pisana ciekawym, przystępnym choć naukowym językiem. Zawiera przyjemny słowniczek, do którego warto sięgnąć w przypadku problemów ze zrozumieniem pewnych pojęć (szczególnie na początku, gdy autor przybliża mechanizmy komórkowe). Ostatni rozdział warto odnieść do własnego życia i wykorzystać maksymalnie w praktyce wsparcia pracy mitochondriów. Oczywiście z głową/wiedzą i wsparciem medycznym/dietetycznym- suplementy to nie cukierki:)

Moja ocena: 9,5/10

Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

W sklepie FoodForce czeka na Ciebie kod na 12% na hasło: reva12

Komentarze

Polecane posty

instagram @keto__reva