TRYB JASNY/CIEMNY

"Siła aktywności" dr Kelly McGonigal

Kolejna ciekawa pozycja trafia do działu recenzje książek! Dziś na blogu poczytacie o świetnej książce o aktywności sportowej. Teraz już wiem skąd wzięło się moje uzależnienie od sportu. Wszystko ma podstawy biochemiczne:) Sprawdźcie! Warto! 

"Siła aktywności" to książka autorstwa dr Kelly McGonigal, która jest psycholożką zdrowia oraz wykładowczynią na Uniwersytecie Stanforda. Od 2000 roku uczy także tańca, jogi i prowadzi zajęcia fitness. Jest autorką wielu bestsellerów z dziedziny psychologii, fizjologii i neurologii (opis wzięty z książki).

Liczba stron: 239
Rok wydania: 2021
Wydawnictwo: Helion S. A. - wydawnictwo sensus [klik]

Spis treści obejmuje:
 • Wstęp
 • Rozdział I Haj wytrwałości
 • Rozdział 2 Uzależnienie
 • Rozdział 3 Radość zbiorowa
 • Rozdział 4 Daj się porwać
 • Rozdział 5 Pokonywanie przeszkód
 • Rozdział 6 Ciesz się życiem
 • Rozdział 7 Źródło wytrwałości
 • Zakończenie
 • Uwagi
 • Podziękowania
 • Przypisy
W pierwszym rozdziale autorka opisuje wszystkie podstawy biochemiczne, które stoją za tym, że sportowcy i osoby aktywnie fizyczne odczuwają tzw. "haj". Podaje nam wiele badań naukowych i związków przyczynowo-skutkowych, które są potwierdzeniem słów autorki. 

Podobnie w rozdziale drugim i trzecim autorka wyjaśnia nam, dlaczego uzależnienie od treningu jest tak silne i niesie ogromną radość. Ponownie przytacza fragmenty z badań naukowych. W książce znajdziemy wiele ciekawostek naukowych (np. spójrzcie na zdjęcie niżej).

Opisuje wiele sytuacji i przykładów, które pokazują nam jak mocno można pokochać aktywność fizyczną (jeden z przykładów opisuje próbę wykonania badań, gdy naukowiec próbuje zebrać grupę osób, które podejmą się miesiąca bez aktywności - ale nikt nie chce się zgłosić, nic dziwnego prawda?). 

W kolejnym rozdziale pt. "Daj się porwać" znajdziemy potwierdzenie wpływu muzyki na trening. Dowiemy się, że odpowiednio dobrane kawałki muzyczne pomogą nam wytrwać trening, zwiększą tempo i poprawią wyniki sportowe (w książce znajdziemy przykłady prosto zawodów sportowców, kiedy muzykę uznano za .... nielegalny doping i zabroniono jej podczas zawodów!).

Rozdział piąty to rozdział o pokonywaniu przeszkód, w którym autorka snuje opowieść o tym, że ludzkie ciało i motywacja, którą możemy odczuwać nie ma granic, a pokonywanie przeszkód w grupie i wspieranie innych w przekraczaniu granic i przełamywaniu barier niesie ze sobą ogromną radość. Rozdział szósty z kolei to rozdział dotyczący tzw. "green exercise" czyli zielony trening. W tej części książki znajdziemy się bliżej przyrody (w przenośni rzecz jasna), bo autorka podkreśla rolę natury, która nas otacza. Rozdział siódmy dotyczy analizy cech charakteru sportowców, którzy podejmują bardzo ciężkie do przejścia trasy i zawody typu "ultra". Autorka opowiada o sportowcach, którzy mimo ogromnego bólu ze łzami w oczach przekraczają metę przy wsparciu rodziny.

Podsumowując: Książka "Siła aktywności" to książka, którą każda osoba aktywna fizycznie oraz osoba, która kocha sport powinna przeczytać! Książkę warto przeczytać także w chwili zwątpienia w naszą sportową drogę i jej cel. Warto ją przeczytać, aby znaleźć elementy, które sami możemy potem zastosować. W moim osobistym odczuciu to jedna z najlepszych książek o aktywności fizycznej jaką czytałam.

Minusy: Pisząc recenzję nie znajduję w niej minusów. No może jeden -- nie radziłabym jej czytać w trakcie kontuzji/choroby, bo potrzeba treningów w trakcie czytania tej książki jest zbyt silna.

Plusy: Książka pisana jest w formie opowieści podzielonej na rozdziały. Niektórym może się to spodobać, innym nie. Mi odpowiadało. Jest lekka, przyjemna do zabrania na wakacje. Czytając ją miałam ochotę założyć buty i lecieć na trening! Jeśli taki był cel autorki to udało się idealnie. Książka zawiera ogrom ciekawostek!

Moja ocena: 10/10  


Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

W sklepie FoodForce czeka na Ciebie kod na 12% na hasło: reva12

Komentarze

 1. Ciekawa książka, ciekawe czy nakłoniłaby takiego leniuszka jak ją do ćwiczeń;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto spróbować! :) Mi czytało się ją świetnie :)

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

instagram @keto__reva