TRYB JASNY/CIEMNY

"F**k it" - John C. Park


Wracam do Was dziś z nowymi recenzjami książek. Czekaliście? Tym razem pozycje nieco filozoficzne. Lubicie główkować i rozmyślać? To coś dla Was!

"F**k it" to książka autorstwa Johna C. Parka - brytyjskiego autora książek o życiowej mądrości. 

Liczba stron: 256
Rok wydania: 2022
Wydawnictwo: Helion S. A. - wydawnictwo Sensus [klik]

Spis treści obejmuje:
  • Witaj w grze zwanej życiem
  • Poziom pierwszy. Zaznam spokoju ducha, gdy...
  • Poziom drugi. Potrafię być spokojny. Teraz
  • Poziom trzeci. Pieprz to. Pogódź się z życiem takim, jakie jest
  • Postscriptum
  • O autorze
Książka "F**t it" to książka traktująca o tym jak można osiągnąć spokój ducha - tak można by podsumować książkę jednym zdaniem. 

Książka dotyka wielu zagadnień. Autor w całej publikacji opisuje wiele rzeczy, które uniemożliwiają nam żyć w zgodzie ze spokojem duszy. 

Cały zamysł książki polega na przeprowadzeniu czytelnika przez trzy poziomy. Poziom pierwszy pokazuje nam, kiedy możemy zaznać spokoju ducha. Autor w tej części książki wymienia różne rzeczy/zjawiska, które człowiek uznaje za element spokoju ducha np. jeśli osiągniemy sukces lub będziemy bogaci - będziemy spokojni i szczęśliwi. 

Poziom drugi dotyczy spokoju. Autor zwraca nam uwagę, kiedy potrafimy się uspokoić i wyciszyć. Zmusza nas do zadania sobie pytań. Czy jesteśmy teraz spokojni? Czy umiemy wyłączyć teraz telefon? W taki sposób autor pokazuje nam oczywistą prawdę XXI wieku: potrafimy usiąść na balkonie i zrelaksować się, ale zaraz sięgamy po telefon, by wypełnić pustkę, przejrzeć wiadomości, maile czy nowinki. 

Poziom trzeci ma na celu uświadomić nam, że bez względu na to jacy byśmy chcieli być powinniśmy być dla siebie wyrozumiali, zaakceptować to jacy jesteśmy, a nie dążyć za wszelką cenę do czegoś innego. Oczywiście autor zwraca uwagę na to, że zmiany na lepsze są dobre, ale my często dążymy do celu w nieprawidłowy sposób i to nam pokazuje ten rozdział.

Podsumowując: Książka F**k it nie jest książką trudną, pełną zawiłego tekstu naukowego. Jest to lekka pozycja. Niektórzy stwierdzą, że wręcz "nijaka", traktująca o tym, co wie każdy z nas. Ale czasem trzeba sobie przypomnieć oczywistości. Jeśli tego właśnie w tej chwili potrzebujecie - polecam zajrzeć do tej książki. Jeśli nudzi Was lektura traktująca o oczywistościach - nie spodoba się Wam.

Minusy: Nie do końca trafił do mnie styl i język autora. Nieco szkoda, że książka nie ma choć odrobiny subtelnie wplecionej bazy naukowej i opinii naukowej - zawsze sobie to cenię. 

Plusy: Nie jest to książka naukowa, więc język jest lekki, co sprawia, że treść można czytać "do kawki", bez większego skupienia i wysiłku. Czasem warto zajrzeć do takich pozycji.

Moja ocena: 7/10


Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.


Chciałbyś mnie wesprzeć skromną kawą? Możesz postawić mi ją tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze

Polecane posty

instagram @keto__reva