TRYB JASNY/CIEMNY

Chrom - magiczny suplement na odchudzanie czy toksyczny pierwiastek?

Prosiliście o poruszenie tematu chromu na blogu. No to mamy! Od A do Z - cały przegląd w formie naukowej. Rzekome działanie, plusy, minusy, ryzyko i ocena bezpieczeństwa stosowania suplementów chromu. Zapraszam na nowy wpis! 

Chrom to jeden z najbardziej kontrowersyjnych metali w ludzkim organizmie oraz w naszym otoczeniu i przyrodzie. Nie bez powodu!

Chrom 
 • to metal, który wchodzi w skład RNA
 • to metal, który ma prawdopodobny udział w procesach gospodarki węglowodanowo-insulinowej (stąd rzekoma opinia o zmniejszaniu poziomu insuliny we krwi po jego przyjęciu - tylko w badaniach na zwierzętach)
 • to metaloestrogen (metaloestrogeny to związki, które działają jak ksenoestrogeny, wpływają bardzo niekorzystnie na nasz organizm - o tym czym są, jak ich unikać i dlaczego warto opowiem w innym wpisie!)
 • chrom na III stopniu utlenienia wykazuje działanie mutagenne w warunkach laboratoryjnych, ale najgorszy wpływ na człowieka i zwierzęta ma chrom na VI stopni utlenienia - to silny utleniacz
 • chroniczna ekspozycja na ten metal skutkuje problemami i zmianami skórnymi, a nawet narządowymi!!! (Krzysik, Grajeta, 2010)
 • źródło chromu: kakao, mięso, jaja, warzywa strączkowe i drożdże

Dzienna dawna wynosi maksymalnie 0,1-0,2  µg. Taka dawka została uznana za maksymalny i bezpieczny próg dla człowieka. Zróżnicowana dieta z umiarkowanym dodatkiem produktów zawierających chrom nie grozi utratą zdrowia.

Chrom - suplementacja rzeczywiście warta uwagi?
Niekoniecznie. Naukowcy wprost odradzają suplementację chromem głównie przez niejednoznaczne wyniki badań oraz bardzo wątpliwe korzyści. Badania z udziałem ludzi wskazują, że jedynie znikoma ilość osób reaguje na suplementację (badano profile węglowodanowe, lipidowe). Bardzo nieliczne badania sugerują jedynie, że chrom ma wpływ na zmniejszenie poziomu insuliny i cholesterolu, ale nauka stwierdza jednoznacznie, że niekorzystne efekty są w przewadze nad korzystnymi (Krzysik, Grajeta, 2010). Związki chromu mogą uszkodzić przewód pokarmowy, układ oddechowy. Mogą wywołać zmiany skórne, działać rakotwórczo, teratogennie i upośledzać przebieg ciąży. Chrom to częsta przyczyna alergii - potwierdzam jako osoba z alergią na chrom i nikiel.  Potwierdzono, że przewlekłe narażenie na chrom powoduje akumulację i prowadzi do powstawania wielu chorób! Badania wskazują także, że pikolinan chromu (składnik suplementów) może upośledzać pracę nerek, prowadzić do anemii, upośledzenia pracy wątroby (Kośla i in., 2018). 

Gdzie akumuluje się chrom?
Chrom akumuluje się u człowieka w miarę równomiernie, ale podwyższone wartości zauważono w mózgu, rdzeniu kręgowym i nerkach! (Kośla i in., 2018).

Chrom i cukrzyca?
Jeśli zajrzymy do rzetelnych badań klinicznych z udziałem ludzi znajdziemy wprost podaną informację "jak dotąd brak jednoznacznych danych wskazujących na jego działanie" (Król, Krejpcio, 2008).

Cytując wprost z jednej publikacji naukowej: "Stanowisko Grupy Roboczej ds. Żywienia w Cukrzycy Europejskiego Stowarzyszenia do Badań nad Cukrzycą oraz Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące ewentualnych zaleceń suplementacji chromem u chorych na cukrzycę, osób z otyłością - NADAL POZOSTAJE NEGATYWNE." (Król, Krejpcio, 2008).


PODSUMOWANIE: Tym razem chyba nie ma potrzeby wyciągania wniosków. Moje stanowisko jednoznacznie przychyla się do rzetelnych organizacji europejskich/amerykańskich oraz wielu badań naukowców. Suplementacja chromem wiąże się ze zbyt wieloma niebezpieczeństwami, aby można było ją stosować.

Literatura:

Krzysik M., Grajeta H., Rola chromu w etiopatogenezie wybranych chorób, bromat. Chem. Toksykol. – XLIII, 2010, 3, 428 – 435.

Tadeusz Kośla, Iwona Lasocka, Ewa M. Skibniewska, Marta Kołnierzak, Michał Skibniewski, Chrom trójwartościowy (Cr III) jako pierwiastek śladowy niezbędny dla zwierząt i ludzi, Med. Weter. 2018, 74 (9), 560-567

Ewelina Król, Zbigniew Krejpcio, Chrom (III) w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy, Diabetologia Praktyczna 2008, tom 9, nr 3–4

Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

W sklepie FoodForce czeka na Ciebie kod na 12% na hasło: reva12

Komentarze

 1. Bardzo dziękuję za artykuł. No cóż.. to by wiele wyjaśniało, m.in. to, że jak kiedyś go stosowałam, nie odczuwałam żadnej poprawy, a wręcz jakbym czuła sie gorzej, dlatego zaprzestałam. Tak intuicyjnie. Pragnienie jedzenia słodyczy minęło z chwilą wejścia na keto. To jest właściwa i jedynie słuszna droga, przynajmniej dla mnie :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak najlepiej!! :) Naturalnie i prosto.

   Pozdrawiam serdecznie również :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

instagram @keto__reva