TRYB JASNY/CIEMNY

Idealna dieta w hipoglikemii reaktywnej. Czy dieta ketogenna jest zalecana?

Hipoglikemia reaktywna i dieta przy tym schorzeniu - dziś kolejny wpis na specjalne życzenie czytelników. Jaka dieta jest najlepsza w przypadku osób z hipoglikemią reaktywną? Czy dieta ketogenna jest zalecana? Sprawdźmy!

Zaburzenia gospodarki węglowodanowej to plaga XXI wieku. Czynniki, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia to przede wszystkim nieprawidłowy styl życia, niezbilansowana dieta bogata w cukry proste, brak aktywności fizycznej czy stres. 

Hipoglikemia reaktywna
Hipoglikemia reaktywna została po raz pierwszy opisana przez Seale Harrisa w roku 1924 jako schorzenie następujące po insulinooporności i hiperinsulinemii. To schorzenie, które objawia się obniżeniem stężenia glukozy we krwi. Towarzyszą mu objawy niedocukrzenia, które pojawiają się po 3-5h po posiłku u osób nie będących cukrzykami (Hall i in., 2020). 

Jak zdiagnozować hipoglikemię reaktywną?
Hipoglikemia reaktywna przez fakt, że występuje wiele nieswoistych i różnych objawów jest często błędnie diagnozowana u pacjenta. Wywiad żywieniowo-objawowy, a także analiza trybu życia powinna być główną podstawą do diagnozy. Nie ma jednoznacznie ustalonego progu poziomu cukru we krwi od którego definiuje się hipoglikemię, niektórzy podają od 40 do 70mg/dl. Aby można było mówić o hipoglikemii reaktywnej należy spełnić kryteria tzw. triady Wipple'a:
 • spadek stężenia glukozy w surowicy krwi
 • wystąpienie objawów świadczących o niedocukrzeniu
 • ustąpienie symptomów niedocukrzenia po spożyciu posiłku
Często przeprowadza się testy obciążenia glukozą, aby wykreślić profile glikemii i insulinemii (Hall i in., 2020). 

Objawy hipoglikemii reaktywnej
 • niepokój, drżenie rąk, 
 • wzmożona potliwość,
 • kołatanie serca, bladość, nerwowość, 
 • wzrost ciśnienia tętniczego,
 • zaburzenia orientacji, zaburzenia mowy, 
 • upośledzenie ostrości widzenia, 
 • pogorszenie pamięci i koncentracji, omdlenia
 • przewlekłe zmęczenie
 • bóle głowy, depresja i stany lękowe (Hall i in., 2020)
U kogo może wystąpić hipoglikemia?
 • u osób z nieprawidłową dietą/stylem życia
 • u osób przepracowujących się
 • u osób żyjących w chronicznym stresie
 • u osób z nadwagą/otyłością
 • u osób z IO i hiperinsulinemią oraz stanem przedcukrzycowym
 • u osób po zabiegach w obrębie układu pokarmowego i u osób z problemami gastrologicznymi
 • u osób po gastrektomii, wagotomii, pyloroplastyce, resekcji przełyku lub żołądka, 
 • u osób z wrzodami żołądka
 • u osób z nieprawidłową perystaltyką jelit
 • u osób z zaburzeniami pracy hormonu GLP-1
 • u osób z glukozurią nerkową (często jako wynik stosowania leków hormonalnych lub innych)
 • u osób z nieprawidłową sekrecją glukagonu
 • u osób z nadmierną kolonizacją Helicobacter pylori (Hall i in., 2020) 

Dieta przy hipoglikemii reaktywnej
Dieta to kluczowy element w procesie leczenia. Należy zadbać nie tylko o kompozycję posiłków, ale również ich regularność, aby zapobiec epizodom niedocukrzenia (Hall i in., 2020). Aktualnie brak wytycznych modelu żywienia. Indywidualne podejście to najlepsze rozwiązanie w postępowaniu dietetycznym. Najczęściej zalecane są diety o niskim indeksie i ładunku glikemicznym, które korzystnie wpływają na stężenie glukozy i insuliny po posiłku. Posiłki powinny być zbilansowane i bogate w błonnik oraz węglowodany o niskim ładunku glikemicznym, a także białko i zdrowy tłuszcz. Powinny być spożywane regularnie w odstępach około 3 godziny. Posiłki nie mogą być zbyt duże, a pomiędzy nimi nie powinny być spożywane słodkie soki, napoje czy inne wysokocukrowe przekąski. Również używki takie jak alkohol i tytoń powinny być ograniczone (Hall i in., 2020).

Dieta obejmuje:
 • równo rozłożone posiłki pod kątem węglowodanów, objętości i kalorii
 • regularne posiłki (przekąski ujęte jako posiłek, a nie podjadanie) w równych odstępach, najlepiej 3 godzinnych
 • brak okresów postów
 • dobra podaż błonnika
 • dobra kompozycja posiłków: obecne węglowodany złożone o niskim ładunku glikemicznym, dobra porcja pełnowartościowego białka, zdrowe kwasy tłuszczowe
 • ograniczenie używek, słodyczy, niezdrowych fastfoodów

Dieta ketogenna jako rozwiązanie?
Niestety nie. Na dziś dzień hipoglikemia reaktywna jest oficjalnie przeciwwskazaniem do diety ketogennej (mówimy głównie o klasycznej odmianie - adaptacji i diety ketogennej po adaptacji) (Watanabe i in., 2020). Naukowcy wciąż wyrażają obawy o stosowanie tej diety zarówno w przypadkach hipoglikemii w cukrzycy typu 1 jak i hipoglikemii reaktywnej oraz każdej innej hipoglikemii, która nie ma zdiagnozowanej podstawy. Silne ograniczenie spożycia węglowodanów może silnie pogorszyć epizody niedocukrzenia i zwiększyć ich ilość, co grozi pogorszeniem stanu zdrowia, omdleniami, bezustannym stanem zmęczenia itp.CIEKAWOSTKA: Spadek cukru w trakcie treningu a hipoglikemia reaktywna - nie myl pojęć!
Warto umieć odróżnić epizod niedocukrzenia w hipoglikemii reaktywnej od tego na czczo/podczas treningu. U osób bardzo aktywnych poziom cukru może spaść w trakcie długotrwałego i intensywnego treningu nawet do 30-50mg/dl. Szczególnie przy braku nawodnienia, elektrolitów i w zależności od posiłku przed treningowego. Jeśli epizod niedocukrzenia około treningowy powtarza się - należy wykonać diagnostykę lekarską (Hall i in., 2020).


Podsumowanie: Hipoglikemia nie jest łatwa do okiełznania, ale prawidłowa diety i poprawki w stylu życia - dają ogromne efekty w procesie leczenia nawet bez stosowania leków (ale zawsze we współpracy ze specjalistą!). Zmiana diety na dietę bardzoniskowęglowodanową może okazać się katastroficzna w skutkach. Dietetycy nie powinni wyrażać zgody na dietę ketogenną u osób z hipoglikemią bez diagnozy czy z hipoglikemią reaktywną i w takich przypadkach zawsze wspomagamy zdrowie dietą lowcarb, nieketogenną. Literatura

Marianna Hall, Magdalena Walicka, Iwona Traczyk, Hipoglikemia rekatywna jako choroba xxi wieku w ujęciu interdyscyplinarnym reactive hypoglycemia – an interdisciplinary approach of the disease of xxi century,Wiadomości Lekarskie 2020, tom LXXIII, nr 2

Watanabe M., Tuccinardi D., Ernesti I., et al. Scientific evidence underlying contraindication to the ketogenic diet: An update. Obesiti Reviews, 2020, 21: e3053.


Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.


Komentarze

 1. Nie mam tego problemu na szczęście, ale bardzo ciekawy i obszerny wpis, na pewno komuś się przyda:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oprócz obaw naukowców nie jest podany żaden powód, dla którego nie można stosować diety keto przy hipoglikemii reaktywnej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście znam przypadki stosowania keto przy hipoglikemii - historia skończyła się w szpitalu. Inny przypadek - tragiczne samopoczucie i bezustanne omdlenia - też keto stosowane na własną rękę przy hipce. To co napisałam nie jest wyssane z palca. Rzeczywiście epizody niedocukrzenia i pozostałe objawy hipki na keto są bardzo niebezpieczne.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Czy wszystkie te przypadki osób z hipoglikemią i dietą keto skończyły się w szpitalu tylko przez dietę? Może były inne dodatkowe uwarunkowania tych osób, z powodu których keto im nie służy?
   Ja niestety na diecie z niskim IG i ŁG mam wciąż problem z niską glukozą. spadkiem energii i ciągle chodzę głodna i tyję, a na keto mam wysoką energię i przestaję tyć (mimo tej samej liczby kalorii, co wcześniej na niskim IG i ŁG).
   Hipoglikemię reaktywną mam potwierdzoną przez badania i lekarzy.
   Już nie wiem, komu wierzyć. :(

   Usuń
  3. Prawdopodobnie tak. Drugi na pewno, bo tylko ten czynnik (tzn dieta) był zmieniony i po tygodniu były już objawy (przy czym nie było nawet aż tak nisko węglowodanów jak na adaptacji). Są osoby z hipką na keto, ale absolutnie nie na makro adaptacyjnym i raczej nie na własną rękę. Warto pamiętać, że diet ketogennych są dziesiątki modeli. Nie każdy zakłada 30g węglowodanów. Ale historia pokazuje, że długo stosowany model o bardzo niskiej podaży węglowodanów odbija się w obecnych czasach na zdrowiu wielu osób, nie tylko z hipoglikemią. Czasem to wychodzi po 3 miesiącach, czasem po roku, ale prędzej czy później zaczyna się mocne pogorszenie stanu zdrowia stąd keto jest tak hejtowane przez specjalistów. Niemniej od każdej reguły są wyjątki.

   Osobiście uważam, że to ryzyko nie warte gry i nie rozpisuje podopiecznym keto w przypadku hipoglikemii reaktywnej. Nie jest możliwe tycie na tej samej ilości kalorii na różnych dietach :) Coś tam musi być dodatkowo zmienione (lub po prostu niesłusznie wlicza Pani utratę wody i glikogenu spowodawane keto do utraty masy ciała, co nie jest tkanką tłuszczową). Prawdopodobnie to tylko retencja wody.


   Pozdrawiam:)

   Usuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

instagram @keto__reva