Polecany post

Gęstość odżywcza czy oszustwa na diecie? Sprawdź dlaczego warto dbać o kompozycję posiłków!

Wchodzimy na wyższy poziom żywienia w poniedziałek? TAK!  Dziś na blogu wpis o tym dlaczego tak często polecam Wam zasadę 5:2 - 5 dni czyste...

Bądź na bieżąco! Obserwuj nowości przez mail

Możesz zrobić pyszne zakupy z rabatem 12% na hasło: reva12

środa, 7 kwietnia 2021

Bezsenność na diecie i problemy z jakością snu. Skąd mogą wynikać?

Kolejna porcja "biohackingu" leci na bloga! Tym razem mała analiza snu oraz praktyczne wskazówki jak zaradzić problemom z zasypianiem i jakością snu. Badania donoszą, że niemal połowa osób na świecie cierpi na problemy ze snem! To przerażające dane. Łapcie wpis z przypuszczalnymi przyczynami i znajdźcie swoje. Praca nad nimi sprawi, że Wasz sen zyska na jakości!

Najpierw odpowiedz sobie na pytania:
Nie możesz spać? 
Zasypianie przez minimum dwie godziny to Twoja norma? 
Zazdrościsz tym, którzy robią drzemki w ciągu dnia, bo u Ciebie to nierealne? 
Potrafisz wybudzać się w nocy bez przyczyny? 
Twój sen jest bardzo płytki i najmniejszy szmer potrafi Cię obudzić? 
Wybudzasz się, aby pilnie pójść do toalety?
Budzisz się zmęczony? 
Nie masz siły wstać z łóżka, a mimo wielkiego zmęczenia wieczorem znów nie możesz zasnąć?
Musisz "doleżeć" zanim wstaniesz do działania? 
Śpisz bardzo krótko i czujesz, że to niewystarczająca ilość snu? 
Sprawdź czy nieświadomie nie pogarszasz swoich problemów ze snem!

Skąd mogą wynikać problemy ze snem? Przeanalizuj błędy i styl życia! Sprawdź co możesz poprawić.
 • Ignorowanie rytmu biologicznego, rytmu dobowego - praca/gra przy komputerze późnym wieczorem i po nocy, oglądanie horrorów do białego rana
 • Praca na zmiany, kolejny element rujnujący rytm dobowy
 • Cały dzień spędzony w obecności sztucznego światła - również silne zaburzanie rytmu dobowego
 • Nieprawidłowy styl życia: brak świeżego powietrza, brak aktywności fizycznej, zła dieta obfita w tłuszcze nasycone i cukry proste jednocześnie
 • Menopauza 
 • Ogromna ilość energetyków, substancji pobudzających np. kawy
 • Przyjmowanie niektórych leków
 • Zaburzenia psychiczne: depresja, nerwica itp
 • Silny i przewlekły stres w życiu, tendencja do analizy całego dnia przed snem zamiast wyciszenia się przed snem
 • Nadmierne spożycie alkoholu oraz stosowanie używek
 • Problemy medyczne: hormonalne, choroby tarczycy, zespół niespokojnych nóg
 • Obfite i wysokokaloryczne posiłki spożywane chwilę przed pójściem do łóżka
 • Trening późnym wieczorem chwilę przed snem (wysoki wzrost poziomu hormonu stresu, kortyzolu i wzrost adrenaliny, który działa na zasadzie "walcz i uciekaj" zamiast wyciszenia na noc przed snem, podobnie jest z oglądaniem horrorów i stymulowaniem się na noc)
 • Spożywanie dużej ilości moczopędnych ziół i substancji bardzo późnym wieczorem (skrzyp, pokrzywa, herbata - stosuj do 2-3 godzin przed snem)
 • Spożywanie moczopędnych suplementów przed snem (melatonina do nich nie należy wbrew opinii niektórych osób, ponieważ metabolity melatoniny są wydalane po około 10-12h od spożycia czyli rano, po obudzeniu jeśli przyjmujesz ją około 21-22)
Jak rozwiązać problemy ze snem?
Po prostu wyeliminuj wszystko z powyższej listy, co tylko możesz: nie stosuj ziół na noc, trening przesuń po pracy lub rób rano zamiast wieczorem, spaceruj w przerwach, kończ posiłki o zmroku, nie objadaj się na noc, ogranicz kawę i substancje pobudzające. Zadbaj o zdrowie, problemy hormonalne! Wyciszaj się na noc, przyjmuj systematycznie magnez na noc i melatoninę doraźnie. Skuteczny bywa również olej CBD (o nim napiszę w innym wpisie). Zainteresuj się także adaptogenami czyli grupą ziół, które pomagają w adaptowaniu organizmu do stresu. Zmień oświetlenie w domu na te o niższej emisji spektrum światła niebieskiego (takie żarówki są już dostępne w Polsce np. na stronie www.biohaker.pl). W wielu przypadkach pomocna jest terapia z psychologiem/terapeutą - nauczysz się choćby radzić sobie ze stresem i przestaniesz analizować cały dzień i swoje decyzje leżąc w łóżku. Terapia behawioralna również jest skuteczna. Podobnie jak terapia światłem czerwonym (możesz nawet kupić własną lampę i używać do pracy przy komputerze wieczorem zamiast sztucznego oświetlenia, badania wielokrotnie wykazywały, że czerwone spektrum światła jest korzystne dla zdrowia). Masz wiele rozwiązań - wykorzystaj je.

Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

W sklepie FoodForce czeka na Ciebie kod na 12% na hasło: reva12

1 komentarz:

 1. Problemy ze snem dopadły mnie osobiście także podzielę się własnymi doświadczeniami. Pod kategorię "problemy medyczne" dodałbym stany zapalne wynikające ze spożycia rzeczy, które nas uczulają - w moim przypadku pojawiał się wtedy problem z zasypianiem - warto odstawić najczęstsze alergeny. Mój sen odmienił na nowo magnez. Nie ma co badać jego stężenia we krwi bo >99% magnezu jest w tkankach (mój był w normie). Suplementowałem około 300mg dobijając jedzeniem do RDA ale albo ja mam słabą przyswajalność albo RDA jest za małe. Teraz mój dobowy cel dla magnezu to 1g i problemy ze snem zniknęły (rano i wieczorem sól epsom, do posiłków chelaty).

  OdpowiedzUsuń

Bądź na bieżąco! Obserwuj przez mail

Print