TRYB JASNY/CIEMNY

Dlaczego na diecie ketogennej łatwiej "schudnąć" niż na innej diecie?

Dziś przygotowałam dla Was króciutki, ale wiele wyjaśniający wpis o tym, dlaczego tak wiele osób uważa, że dieta ketogenna to najlepsza dieta odchudzająca. Czy to prawda? Sprawdźcie koniecznie!

Odchudzanie to pierwszy, najczęstszy powód zmiany diety przez wielu z nas. Na pewno słyszeliście od wielu osób, że to dieta ketogenna odchudza najszybciej. Czy faktycznie tak jest?

Początki diety: 3-5 kg mniej już na starcie diety po tygodniu?
Zazwyczaj tak. Dlaczego na samym początku tracimy kilka kilogramów bez większego wysiłku? Dlatego że rozpoczynając dietę ketogenną nasz organizm zużywa zapasy glikogenu (którego mamy około 0,5kg  w organizmie w mięśniach oraz wątrobie) (Stryer i in., 2009). Dodatkowo często na samym początku pozbywamy się nadmiaru wody (różne ilości w zależności od wagi, stanu zdrowia i organizmu). Takie dwa czynniki są przydatne przy ostatnich szlifach formy w przypadku kulturystów, którzy często na samym końcu przygotowywania formy na zawody przechodzą na dietę ketogenną - okresowo. 

UWAGA: Pamiętajmy o tym, że utrata wody ma też związek z utratą podstawowych elektrolitów - na diecie ketogennej wzrasta zapotrzebowanie na niektóre minerały i witaminy. 

Wniosek? Utrata kilku kilogramów na samym początku ma miejsce u wielu osób rozpoczynających przygodę z dietą ketogenną, co jest niezwykle motywujące dla osób odchudzających się. Ale raczej nie jest to ubytek czystej masy tłuszczowej - w większości zaś zapasów glikogenu i wody.

Co dzieje się dalej po adaptacji?
To już zależy od nas. Stosując dietę ketogenną można dalej redukować masę ciała lub nie. O tym jak postępować po adaptacji pisałam tutaj [KLIK]. Po adaptacji można utrzymywać masę ciała, chudnąć dalej, a nawet próbować budować masę mięśniową lub po prostu... PRZYTYĆ! Tak da się przytyć na diecie ketogennej. Wszystko zależy od naszych celów/błędów w trakcie stosowania diety. Jednak jeśli chcemy dalej się odchudzać powinniśmy pamiętać o jednym. Niestety kilogramy magicznie nie spadają jeśli nasze zdrowie nie jest idealne, a w diecie brak deficytu kalorycznego. Wiele osób uważa, że redukcja na tym typie diety jest łatwiejsza nawet po okresie wstępnym. Być może faktycznie tak jest - dieta ketogenna wpływa na mechanizm głodu i często go wyłącza. Nie musimy myśleć bezustannie o posiłkach co 3 godziny. Jednak wciąż obowiązuje zasada: deficyt musi być, aby redukować masę ciała.

W tym wpisie znajdziecie informacje o tym ja zmienić makro, aby dalej redukować wagę ciała po adaptacji [KLIK]

Zachęcam również do przejrzenia całego działu "Wszystko o odchudzaniu", gdzie znajdziecie mnóstwo rad i wskazówek jak w prosty sposób schudnąć [KLIK].

PODSUMOWANIE: Czy dieta ketogenna to święty Graal i dieta cud? Niekoniecznie. Choć oczywiście spadające szybko początkowe kilogramy są bardzo motywujące to proces redukcji masy ciała nie jest tak idealnie prosty jak byśmy chcieli. Powinniśmy wiedzieć, że początkowa utrata kilogramów raczej (w większości) nie jest związana z redukcją tkanki tłuszczowej, a jedynie z utratą nadmiaru wody i zapasów glikogenu. Niemniej jednak nawet taki spadek masy jest motywujący jeśli zwracamy uwagę tylko na pomiary wagi ciała. Zachęcam Was jednak do obserwowania ubrań i obwodów! Trzymam kciuki za wszystkich redukujących masę ciała.Literatura:

Streyer i in., Biochemistry, PWN, 2009.


Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)

USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.


Komentarze

Polecane posty

instagram @keto__reva