Możesz zrobić pyszne zakupy z rabatem 12% na hasło: reva12

sobota, 27 maja 2017

Adaptacja (w teorii) część 1

Zakładając blog zamierzałam zamieszczać tutaj jedynie posty z posiłkami i przepisami diety ketogenicznej. Ale..... Wiem, że części z Was czytających mnie ( a uzbierała się niemała grupka z czego ogromnie się cieszę, bo dzięki temu wiem, że nie publikuję do szufladki 😊) dopiero zaczyna. Pytacie o wiele rzeczy na które teraz postaram się w prosty sposób odpowiedzieć.

Po pierwsze (i moim zdaniem najważniejsze!):

Dieta ketogeniczna nie jest dietą stworzoną po to, by redukować tkankę tłuszczową. Powstała, by leczyć epilepsję w inny sposób niż przez zastosowanie postów. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i przechodząc na wysokie tłuszcze i widząc szybkie efekty (bo na początku owszem są) jest zadowolona, a potem mocno się frustruje. Sama przeszłam taki etap w swoim życiu. Ale skoro zdecydowaliście się właśnie na ten rodzaj żywienia i sposób  życia, to zdajcie sobie sprawę z jednej rzeczy: dieta jest dla ludzi a nie ludzie dla diety. Nie musi być to przymusowy okres w życiu prowadzący do mniejszej masy ciała, lecz codzienność i przyjemność z bycia na diecie. Wniosek? Uczcie się na błędach innych zamiast popełniać własne:)

Po drugie:

Uważam, że przechodząc dietę ketogeniczną należy znać teorię. Jest to jedyna dieta o której myślę w taki sposób (oczywiście inne też należy poznać, ale tą szczególnie!). Teoria gra ogromną rolą w prowadzeniu tego stylu żywienia. I ponownie mój własny przykład...Rok temu całkowicie nie dbałam o nic. Usłyszałam o diecie wysokotłuszczowej i jej efektach i z dnia na dzień zaczęłam ją byle jak stosować. Błąd! Teoria, teoria.... teoria to podstawa!

Po trzecie....trochę pojęć.

W tej części postu sięgnę do najlepszej (moim i pewnie nie tyle moim zdaniem) pozycji na rynku o ketozie, diecie ketogennej od strony zarówno praktycznej i teoretycznej. W książce Dawida Dobropolskiego pt. "Ketoza. Wejdź na wyższy poziom" znajdziemy sporo informacji na temat nie tylko samej diety, ale również wyjaśnienie podstawowych mechanizmów metabolicznych zachodzących w organizmach ludzkich. 

W wielkim skrócie:
 1. Czym jest glikoliza?
 2. Czym jest glukoneogeneza?
 3. Czym jest ketogeneza i ciała ketonowe?
 4. Czym jest ketoza?
1. Glikoliza to proces, w którym dochodzi do rozkładu węglowodanów, a konkretnie glukozy (wcześniej inne enzymy i mechanizmy rozbijają duże cząsteczki węglowodanów i przekształcają do metabolitów, które wchodzą na drogę glikolizy). Większość komórek potrafi poradzić sobie bez glukozy jako paliwa dla organizmu, dlatego nie dostarczając węglowodanów niemal wyłączymy lub bardzo silnie spowolnimy proces glikolizy.

2. A co z komórkami, które jej wymagają? Jednymi z takich komórek są erytrocyty. One żyją na glukozie, a skoro jej nie dostarczamy to jak się odżywiają? I tutaj pojawia się proces glukoneogenezy czyli droga prowadząca do syntezy glukozy. Nasz organizm świetnie da sobie radę - bez obaw!

3. Ketogeneza inaczej proces powstania ciał ketonowych jako produktów utleniania kwasów tłuszczowych.

4. I nareszcie czym jest ketoza? I tutaj pozwolę sobie bezpośrednio zacytować "Ketoza jest stanem, w którym organizm używa ciał ketonowych i tłuszczu jako fizjologicznie preferowanego źródła energii w stosunku do glukozy".


To co Wam przekazałam to jedynie wierzchołek całej sterty informacji, które można znaleźć i o które należy bezwzględnie zahaczyć na swojej keto-drodze. Być może zniechęciłam teraz sporo osób do diety ketogenicznej, ale uwierzcie: Im więcej teorii tym lepsza praktyka!

PS: W kolejnym poście nieco strony praktycznej:) A więcej informacji ze strony teoretycznej znajdziecie w literaturze.

Literatura:
 • D. Dobropolski, Ketoza. Wejdź na wyższy poziom, wydanie drugie, 2017
Miłej lektury!

****************************************************************
Udostępniajcie jeśli macie ochotę! :)

Bardzo proszę o uszanowanie mojego autorstwa do zdjęć i przepisów :)
USTAWA z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Art. 78. 1.

2 komentarze:

 1. Mam pytanie odnośnie rosolu? na jakich kościach gotować wieprzowe? np. schabowe, z warzywami? jakimi przyprawami? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepsze są szpikowe :) U mnie na blogu jest przepis na mój rosół pod hasłem: "Baza diety ketogennej czyli rosół".

   Pozdrawiam :)

   Usuń

Print